Jak to bylo v Chorvatsku s elektronickou evidencí tržeb

Ministerstvo financí se, jak už většina obchodníků ví, chystá zavést elektronickou evidenci tržeb (EET). Inspiraci našlo v Chorvatsku. Jak Chorvaté uváděli EET do chodu, představili na kongresu Samoška dva zahraniční hosté, a to zástupci maloobchodů Jozo Džakula a Igor Vukelić.

Chorvaté se před zavedením EET poohlédli po okolních státech a zjišťovali, jaká se nabízí řešení. Odstrašujícím příkladem pro ně byl koncept ze Srbska a Bosny. Tam zavedli EET v podobě fiskální tiskárny, skrze kterou se data odesílají na daňový server. Tato koncepce však vykazuje jisté problémy, a to například v synchronizaci tiskárny s POS pokladnou nebo při nastavování prodejních akcí.

Chorvatský model EET

Chorvatsko se chtělo problémům s tiskárnami vyhnout, a proto při zavádění EET nespecifikovalo typ hardwaru. To znamená, že se může jednat jak o počítač, tak o pokladnu, tablet či mobilní telefon. Komunikace navíc probíhá v reálném čase. Data se tedy odesílají na server a každá takto zaslaná účtenka dostává svou zpětnou vazbu v podobě unikátního kódu, který se na ni vytiskne. Celá operace netrvá déle než pět vteřin. I to je, dle zástupců chorvatského maloobchodu, maximální čas, který se ve většině případů nenaplní. „Podobný proces můžete v praxi vidět již teď, a to při platbě kartou, kde platební terminál komunikuje přes internet a čeká na odezvu pro verifikaci platby,“ říká Libor Hašpl, jednatel společnosti NOVUM. Chorvatští maloobchodníci, kteří se na Samošce podělili o své zkušenosti, českým obchodníkům doporučili, aby si pořídili dobré internetové připojení a pokud ještě nemají, pak pokladní systém.

Rychlost zavedení elektronické evidence tržeb

Může se zdát, že zavedení elektronické evidence tržeb bude zdlouhavý proces. Podle chorvatského modelu tomu tak ale není. První zmínka vlády o tomto řešení byla v dubnu roku 2012. V srpnu stejného roku byl na stole první návrh celého procesu, v říjnu se spustily úpravy, v listopadu byla ukončena technická specifikace a následující měsíc byl již testovací systém k dispozici. V lednu roku 2013 se elektronická evidence tržeb spustila naostro. Z toho vyplývá, že celá „akce“ EET netrvala od prvního nápadu až do uvedení v život ani rok.

Kroky elektronické evidence tržeb byly v Chorvatsku rozděleny na tři, a to:

  1. 1. 1. 2013 postihla EET střední a velké podniky a pohostinství

  2. 1. 4. 2013 postihla EET maloobchod a malé podniky a OSVČ

  3. 1. 7. 2013 postihla EET všechny ostatní

Vzhledem k faktu, že se Česká republika chystá chorvatský model více méně přebrat, můžeme předpokládat, že se rok 2016 opravdu stane rokem elektronické evidence tržeb.

Success story

23.10.2018
Vzhledem k rozvíjející se spolupráci se společností Anritsu, byli naši kolegové ze servisního oddělení pozváni na... Více