Tři sazby DPH

Od 1. ledna 2015 začíná platit nová, třetí sazba daně z přidané hodnoty. Ta je stanovena na 10 %.

Snížená sazba DPH nejdříve prošla sněmovnou a podpořilo ji 134 poslanců. Hladký průběh mělo také schvalování v senátu, kde z 60 senátorů bylo pro 43 z nich. K základní sazbě 21 % a snížené 15% dani z přidané hodnoty tak bez větších komplikací přibude další sazba.

Co do 10% sazby spadá?

Druhá snížená sazba DPH se vztahuje naknihy, léky a kojeneckou výživu. Do poslední zmíněné kategorie patří také potraviny pro malé děti.

Mezi léky s 10% sazbou najdete od nového roku například radiofarmaka, antikoncepci, léky na prevenci nemocí nebo také veterinární léčiva. Dle poslanců totiž tato léčiva obsahují stejné látky jako ty prostředky, které jsou určené lidem. Proto se rozhodli do této kategorie zařadit také léky pro zvířata.

V případě knih je definice dána jasně – jedná se o vázané, ilustrované publikace, hudebniny, či obrázkové, rukou psané nebo tištěné knihy. Aby se předešlo situacím, kdy budou jakékoliv publikace dávány do nové snížené sazby, je stanoveno, že se nesmí tato nová daň z přidané hodnoty vztahovat na zboží, které je z více než 50 % tvořeno reklamou.

I když se 10% DPH blíží, seznam konkrétního zboží a služeb není definitivně schválen. Může se tedy stát, že se ještě o nějaké položky rozroste či zúží.

Přenastavte pokladnu

Pokladny, které jste u nás v minulosti zakoupili, je potřeba s novou sníženou sazbou DPH přenastavit. Jak to u každého konkrétního modelu provést, najdete v níže uvedených dokumentech. V případě dotazů se obracejte na servisní helpdesk, který je vám k dispozici.

 

 

CHD 3010T

CHD 3050

CHD 3320

CHD 5010T

CHD 5620

CHD 5800

 

Success story

23.10.2018
Vzhledem k rozvíjející se spolupráci se společností Anritsu, byli naši kolegové ze servisního oddělení pozváni na... Více