Zákon o elektronické evidenci tržeb vyjasní vyhlášky

Zákon o elektronické evidenci tržeb, který by měl vejít v platnost začátkem roku 2016, je v připomínkovém řízení. Kdo by ale očekával, že po připomínkách a následném schválení bude vše naprosto jasné a dané, mýlil by se. Finální podobu a harmonogram, koho, co a kdy se bude týkat, stanoví až vyhlášky ministerstva.

Jednou z vyhlášek, která bude podnikatele pravděpodobně velmi zajímat, bude rozvolnění nástupu povinnosti evidovat tržby. To v praxi znamená, že bude možné zažádat o dočasnou výjimku a zavedení elektronické evidence tržeb rozfázovat až do tří let. Komu však bude výjimka povolena a jak bude definována, to bude zřejmé až po vydání vyhlášky.

Neposíláte data? Pokuta až půl milionu

V zákoně o elektronické evidenci tržeb také stojí, co se bude dít, pokud jej nebudou podnikatelé plnit. Zákon určuje maximální výši pokuty, a to 500 000 Kč. Tvůrci zákona však byli shovívaví a povolili možnost prvních dvou provinění. Jestliže poplatník nepošle či nedodá potřebné údaje či nedá zákazníkovi účtenku, a to poprvé za 12 po sobě jdoucích měsíců, dostane pokutu 2 000 Kč nebo 5 000 Kč. Kromě peněžních pokut zákon o elektronické evidenci tržeb stanovuje také další sankce v podobě uzavření provozovny nebo zákazu dané podnikatelské činnosti.

Success story

23.10.2018
Vzhledem k rozvíjející se spolupráci se společností Anritsu, byli naši kolegové ze servisního oddělení pozváni na... Více